Lore Geek: Legendy i Mity (29.09.2024)

  • Autor:Piotr Adamski

🍂 Czy jesień nie jest idealnym czasem, by zanurzyć się w świat mitów i legend? 📜 Jakie mądrości skrywają opowieści o procesie przemiany, którą każdy z nas przechodzi w swoim życiu? 🌟 Jak dawne baśnie, pełne morałów i przestrogi, mogą dziś inspirować twórców gier, filmów czy literatury?

W niedzielę 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego:

  • Odkryjesz słowiańskie korzenie w uniwersum Wiedźmina 🐺 – jak wpływają na jego świat?
  • Zastanowisz się, czy dawna Słowiańszczyzna to idealne tło dla gier RPG/RTS 🎮 – jak wykorzystać je w tworzeniu nowych scenariuszy i gier?
  • Dowiesz się, jak struktura mitu może pomóc pisarzom, scenarzystom i mistrzom gry tworzyć zapadające w pamięć historie ✍️.

Ale to nie wszystko! Tego wieczoru czekają na Ciebie stolikowe sesje RPG 🧙‍♂️ inspirowane mitami oraz tematyczne gry planszowe 🎲, które pozwolą Ci przenieść się do świata pełnego magicznych przygód.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć inspirację i spędzić wieczór w wyjątkowej atmosferze? Dołącz do nas i odkryj korzyści płynące z mitologii i legend! 🌍✨

📅 29.09.2024, niedziela, H.4.0.S (ul. Marszałkowska 64), Warszawa
🕒 g. 12.00-22.00
🎟️ Wstęp: 20 zł (płatność na miejscu przy barze)

Program wydarzenia:

🕒 g. 12.00-13.00
“Potęga mitu. Struktury dla scenarzystów, pisarzy i mistrzów gry”.
Prelegent: Tomek Frejtag. Storyteller, edukator, pedagog i mistrz gry. Autor scenariuszy, aktywizujących metod i publikacji: “Powrót do przeszłości. Gry fabularne w działalności instytucji kultury” (2021), “Teatr przy stole. RPG z dorosłymi 65+” (2023), “Opowieści niesamowite. Gry fabularne dla każdego” (2024).

Podczas prelekcji przyjrzymy się związkowi mitologii z tworzeniem angażujących narracji🌟. Porozmawiamy o tym, jak legendy i mity mimo upływu czasu tak dobrze wpisują się we współczesne historie. Na konkretnych przykładach z literatury, kinematografii📖🎬 i gier🎲 pokażemy struktury, dzięki którym mamy do czynienia z niezapomnianymi dziełami. 

🕒 g. 13.00-14.00
“Z południcą mu do twarzy, czyli ile słowiańskości w Wiedźminie”.
Prelegent: Jakub Zapała z Copernicus Corporation. Redaktor naczelny linii wydawniczej i tłumacz The Witcher RPG, historyk, wieloletni mistrz gry i autor gry “Dwory Końca Świata”. 

Uniwersum wiedźmina jest nadzwyczaj swojskie. Na kartach książek📖 napotykamy wiele nazw, które mówią nam coś od razu: strzyga, Dolna Posada, diaboł, południca… wszystko to brzmi „po naszemu”, a słowiańskość wydaje się bić z kart książek. Jednak jeśli bardziej wczytamy się głębiej w opowiadania czy sagę, to dostrzeżemy więcej nawiązań do baśni Andersena, braci Grimm czy nawet filmów Disneya🎬. Sprawę dodatkowo komplikują jeszcze gry oraz seriale, które swobodnie podchodzą do materiału źródłowego. Jak to więc jest? Ile tej słowiańskiej mitologii jest w wiedźmińskim uniwersum? O tym porozmawiamy na tej prelekcji.

🕒 g. 14.00-15.00
“Czy dawna Słowiańszczyzna nadaje się na grę RPG/RTS?”.
Prelegent: Michał Łuczyński. Nauczyciel, polonista, bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych, autor książek „Bogowie dawnych Słowian. Studium onomastyczne” (2020), „Mity Słowian. Śladami świętych opowieści przodków” (2022), „Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci” (2023).

Prelekcja jest próbą odpowiedzi na pytanie: co „tak naprawdę” wiadomo o dawnej Słowiańszczyźnie i czy da się ją zgrywalizować (chodzi zarówno o najwcześniejszą historię Słowian, jak i ich wierzenia i mitologię). Autor przybliża stan badań naukowych na temat najdawniejszych dziejów Słowian i ich wierzeń i przedstawia kilka pomysłów, jak mogłyby wyglądać przykładowe misje/scenariusze, gdyby za te tematy wzięli się specjaliści ds. gier komputerowych🎮.

🕒 g. 15.00-18.00 Sesje stolikowe RPG. Po ówczesnym zapisaniu się będziecie mogły i mogli wziąć w nich udział. Linki do zapisów na sesje znajdziecie po nakierowaniu kursorem na nazwę sesji. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

🎲 “Nic we wiosce się nie dzieje…” (The Witcher RPG, MG: Jakub Zapała | Copernicus Corporation);

🎲 “Symbel” (Yggdrasil, MG: Adam “Dopler” Wysocki | Dopleramania);

🎲 “Mgły nad turniejem na zamku Sarum” (Pendragon, MG: Krystian “Basomir” Bas | Black Monk Games);

🎲 “Cienie drzew Borgafjall” (Vaesen, MG: Andrzej Bar | Black Monk Games);

Linki do zapisów na sesje. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

🕒g. 18.00-22.00 Gry planszowe przygotują dla Was Fani Gier. Tytuły, w które będziecie mogły i mogli zagrać: Cyklady⚔️, Blood Rage🛡️, Akropolis🏛️, Kartografowie Herosi🗺️. 

Na miejscu czekają na Was tematyczne drinki🍹 i softy🥤!

Do zobaczenia!👋

Partnerzy: